ABD'DEN AFGANİSTAN'DA DEAŞ'İ BOMBALADI!

ABD'DEN AFGANİSTAN'DA DEAŞ'İ BOMBALADI!

Tarih: 14 Nisan 2017, 09:25

ABD Savunma Bakanlığı, ordunun Afganistan'da cephaneliğinde bulunup nükleer dışındaki en güçlü bombayı kullandığını duyurdu.

ABD'den Afganistan'da DEAŞ'ı bombaladı

Sputniknews'in haberine göre, Pentagon, 'tüm bombaların anası' olarak tanınan GBU-43/B bombasını ülkenin doğusundaki Nangarhar bölgesinde, geniş bir DEAŞ'lı gruba karşı kullandığını duyurdu.

"DEAŞ'IN SAKLANDIĞI MAĞARALAR VURULDU"

Pentagon, bombanın DEAŞ'ın saklanmak için kullandığı bir dizi mağarayı imha etmek için kullanıldığını belirtti. Açıklamada, "Afganistan'daki ABD güçleri, yerel saatle 19.32'de Nangarhar bölgesinin Aşin mevkiinde DEAŞ'ın bir dizi tüneline karşı müdahalede bulundu" denildi.

ABD'den Afganistan'da DEAŞ'ı bombaladıFOTOĞRAF: GBU-43/B bombasının Afganistan topraklarına gönderildiği an

ABD Merkez Kuvvetler komutanlığı (CENTCOM), bombayı bölgede bulunan ABD ve Afgan güçlerine minimum risk oluşturacak biçimde planlayarak kullandıklarını vurguladı. CENTCOM, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını kaydetti.

?İLK KEZ MUHAREBEDE KULLANILIYOR

2003 yılında hizmete sokulan GBU-43/B konvansyonel olmayan bomba, üretildiği zaman dünyanın en güçlü nükleer olmayan silah olarak tasarlanmıştı. İlk kez bir muharebede kullanılan bomba, MC-130 jetinden atıldı.

ABD'den Afganistan'da DEAŞ'ı bombaladı

ABD'den Afganistan'da DEAŞ'ı bombaladı

Haberi paylaşmak için

< Geri dön

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

Sivridilli.com - Her hakkı saklıdır.